..:: BilgisayaR ::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

..:: BilgisayaR ::..

Hoşgeldiniz, Misafir.
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 0

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlSinemalarda Bu HaftaGiriş yap
En son konular
» Antivirus Colleksiyonu (09.2009 tarihli)
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından The-Zbeedy Salı Kas. 24, 2009 11:02 pm

» Eset Smart Security Business Edition 4 Türkçe (süresiz)
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından The-Zbeedy Salı Kas. 10, 2009 12:30 pm

» TuneUp Utilities 2010 Turbo Full
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından The-Zbeedy Salı Kas. 10, 2009 12:30 pm

» Command and Conquer Generals Zero Hour - FULL
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından The-Zbeedy Ptsi Ekim 19, 2009 6:13 pm

» Burakbjk En Güzeller
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından The-Zbeedy C.tesi Ekim 10, 2009 11:02 pm

» ShaiyaTR
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından burakgo Salı Eyl. 15, 2009 1:23 am

» Shaiya Online
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından TimeLord4 Perş. Eyl. 10, 2009 12:00 pm

» SLm ArkadaşLar Tema İLe İLgiLi Bir Sorunum Var..!
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından QuarreL Perş. Eyl. 03, 2009 1:52 pm

» VBulletin Theme
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından QuarreL Çarş. Eyl. 02, 2009 6:49 am

» GTA SAN ANDREAS`I BİTİRMEK İÇİN GEREKENLER
Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimetarafından The-Zbeedy Paz Ağus. 23, 2009 3:01 pm

Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri

YazarMesaj
(__///B@TUF@NE\\\__)
Co-Admin

Co-Admin
(__///B@TUF@NE\\\__)

Erkek
<hr>Ruh Hali : Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Asik10
<hr>Tuttuğunuz Takım : Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Besiktas
<hr>İşletim Sisteminiz : Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Yk-xp
<hr>Üyenin Madalyası<br> : Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Madalya10ic3

Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Empty
MesajKonu: Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri   Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri Icon_minitimePaz Kas. 09, 2008 1:25 pm

Windows Vista ile birlikte güçlendirilen en önemli yenilik güvenliktir. Windows XP ile birlikte hayatımıza giren Windows Firewall Vista üzerindeki konumunu korumaya devam etmekle birlikte, biraz daha geliştirilmiş özelliklere sahiptir. Windows Firewall yanında Windows Vista içerisine entegre edilmiş olarak gelen Windows Defender ile birlikte işletim sisteminin kötü amaçlı yazılımlara karşı korunması sağlanmıştır.
Bu iki yenilik ile birlikte Windows Vista güvenliği bir kat daha artmıştır. Şimdi Windows Firewall ve Windows Defender araçlarını biraz daha yakından tanıyalım;
Windows Firewall
Günümüzde internet kullanımının artmasıyla birlikte, virus, kötü amaçlı yazılımlar ve diğer saldırılar ile daha sık karşılaşılmaktadır. İşletim sisteminizi dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı koruyabilmek için Windows Firewall aracı geliştirilmiştir.
Windows Vista, Windows Firewall’un daha yeni ve gelişmiş bir sürümünü içermektedir. Windows Firewall’un başlıca gelişmiş özellikleri şunlardır;
a. Inbound Rules : Dışarıdan gelebilecek istenmeyen bağlantılara karşı işletim sisteminizi koruma amaçlı kurallar oluşturabileceğiniz bölümdür.
b. Outbound Rules :İşletim sisteminizin dışarıya doğru istenmeyen bağlantılar yapmasını engelleyebileceğiniz bölümdür.

Windows Defender
Windows Defender son yıllarda çok fazla karşılaştığımız Spyware, Kötü amaçlı yazılımlar ve Performans sorunlarına karşı işletim sistemimizi koruma altına alır. Windows Defender, başlıca üç farklı teknik ile sisteminizin korumasını sağlar.
- Gerçek Zamanlı Koruma,
- Tarama Seçenekleri,
- Kötü Amaçlı Yazılımların Kaldırılması.
a. Gerçek Zamanlı Koruma
Windows Defender gerçek zamanlı (real-time protection) koruma özelliği ile işletim sisteminizi gelebilecek yeni tehtidlere karşı korur. Bu özellik birçok güvenlik bileşeni sayesinde işletim sisteminizi sürekli kontrol eder ve koruma altına alır.
b. Windows Defender Tarama Seçenekleri
Windows Defender çeşitli tarama seçenekleri ile işletim sisteminizi koruma altına alır. Başlıca tarama seçenekleri şunlardır;
+ Quick Scan : Disk üzerinde Spyware’lerden etkilenmiş alanları tarar.
+ Full Scan : Tüm dosyaları, Registry kayıtlarını ve çalışan uygulamaları tarar.
+ Custom Scan : İsteğe bağlı sürücüler üzerinde tarama işlemi yapar.
c. Kötü Amaçlı Yazılımların Kaldırılması
Windows Defender’ın kendi veritabanı üzerinde kayıtlı olan birçok kötü amaçlı yazılım bulunmaktadır. İşletim sisteminiz üzerinde bu yazılımlardan biri ya da birkaçı bulunuyorsa Windows Defender otomatik olarak bunları kaldırır. Windows Vista’da başlıca yazılım kaldırma seçenekleri şunlardır;
+ Ignore : Bu seçenek Windows Defender’in herhangi bir işlem yapmamasını sağlar.
+ Quarantine : Bu seçenek ile istenmeyen yazılımlar karantina altına alınır.
+ Remove : Bu seçenek kullanılarak istenmeyen yazılımlar silinir.
+ Always Allow : Windows Defender bu seçenek ile hiçbir işlem yapmaz ve tarama işlemini durdurur.

ALINTIDIR !!!

Windows Vista Güvenlik Araçları ve Özellikleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-